WYCIECZKA DO KOŚCIERZYNY
Dodane przez blawat dnia 03. November 2018 16:15

WYCIECZKA DO KOŚCIERZYNY


25. października uczniowie klasy IIb i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Kościerzyny. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Parowozowni, która obecnie jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Obejrzeliśmy: prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów oraz urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum przyjrzeliśmy się również niespotykanym już narzędziom, maszynom, elementom starych mechanizmów, uzupełnionych zbiorami dokumentów, pamiątek i różnych modeli. Od Pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że każdy z eksponatów „Parowozowni Kościerzyna” ma swoją własną niepowtarzalną historię. Pociągi retro złożone z czynnych parowozów i wagonów z dawnych lat, wyruszały ze skansenu do Braniewa, na Hel i na festiwal w Mrągowie.

Przyjrzeliśmy się między innymi najstarszemu parowozowi w skansenie (który ma ponad 100 lat), a także najoryginalniejszemu eksponatowi, którym niewątpliwie jest wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki.

Pełni wrażeń i nowych wiadomości pojechaliśmy na posiłek, a następnie do kina na film pt. "Kopciuszek historia prawdziwa".

Do miasta, w którym urodził się Aleksander Majkowski z pewnością jeszcze powrócimy.

opr. M. Gierszewska